608 051 942 / 504 004 470

Pielęgnacja samochodu po zimie

Zima się kończy. Słońce za oknem świeci coraz mocniej, a temperatura w końcu wskazuje poziom powyżej zera.


Dla użytkowników pojazdów zbliża się okres wymiany opon na letnie i wystawienie poziomu własnej cierpliwości na wielką próbę przez panujące w serwisach kolejki.


Czy przygotowanie pojazdu na sezon letni powinniśmy ograniczyć do wymiany opon?
Absolutnie nie!

Dlaczego? Poprzez chlorek sodu.


Popularna sól sypana w tonach na polskie drogi to zmora dla naszych pojazdów z prostego powodu – zgubnego oddziaływania na powierzchnie stalowe oraz innych metali. Sól w kontakcie ze stalą powoduje jej korodowanie. Przy sprzyjających warunkach (dodatnie temperatury wespół z promieniami słonecznymi) zjawisko korozji postępuje znacznie intensywniej. Przez okres zimowy nie sposób zabezpieczyć naszego pojazdu przed wszędobylską solą. Ujemne temperatury nie sprzyjają regularnym kąpielom naszego auta.

Możemy natomiast, a wręcz powinniśmy zadziałać zaraz po okresie zimowym, już w momencie, gdy temperatury przekroczą poziom zera, a w nocy nie uświadczymy mrozów.

W komfortowej sytuacji są osoby mające możliwość garażowania swojego pojazdu - mogą zadziałać szybciej.


W jaki więc sposób zadbać o nasz pojazd?

Pielęgnacja samochodu po zimie powinna rozpocząć się od porządnego mycia. Mowa tu oczywiście o solidnym myciu karoserii, ale i podwozia. Zwykłe myjnie samoobsługowe mają ograniczone możliwości. Popularne myjki ciśnieniowe średnio radzą sobie z myciem karoserii uniemożliwiając również wyszorowanie podwozia auta. Warto na samoobsługowej myjni wspomóc się wiadrem z czystą wodą (stosowanie dodatków w postaci szamponów czy innych środków myjących może być zakazane regulaminem myjni o co warto zapytać przed wizytą) oraz gąbką bądź szczotką dzięki czemu zmyjemy mocniej zalegające nieczystości, a przy okazji będziemy mieli dostęp do okolic kół oraz progów, na które warto zwrócić uwagę.


Najrozsądniej zlecić mycie pojazdu fachowcom, specjalizującym się w tych sprawach i co istotne posiadającym odpowiednie środki pielęgnacji auta. Nie powinniśmy zapłacić za taką usługę więcej niż kilkadziesiąt zł, a efekt będzie nieporównywalnie lepszy.


Co po myciu?

Pióra wycieraczek.

Jest to niewątpliwie element wpływający na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Już w trakcie zimy powinniśmy szczególnie dbać o pióra wycieraczek, które wykonane są przecież z gumy. Podczas mrozów przymarzają do szyby natomiast w trakcie poruszania się po drogach wysypanych nie tylko solą, ale i piachem, dużą ilość tego piachu przyjmują na siebie. Po okresie zimowym w wielu przypadkach wycieraczki nadają się do wymiany. Jeśli udało im się przetrwać ten ciężki okres zadbajmy o ich mycie, opłukanie z zalegających drobin piachu i nawilżenie przeznaczonymi na ten cel środkami.


Regularna pielęgnacja samochodu po zimie to również te drobne elementy, a jakże istotne w perspektywie komfortu podróżowania.


Odzimowujemy” pojazd wewnątrz. Ilu z nas posiada 2 komplety dywaników samochodowych? Gumowe, przeznaczone na okres jesień/zima oraz welurowe przeznaczone na okresy suche?

Użytkownicy dywaników welurowych powinni przemyśleć sprawę ich wyprania. Warto sprawdzić również czy nie powinny zostać chociażby osuszone (przemoczone dywaniki wpływają na zbyt dużą wilgotność w pojeździe, a co za tym idzie powodują parowanie szyb). Oczywiście należy je porządne odkurzyć, a po zimie jest z czego. W komfortowej sytuacji są posiadacze dywaników gumowych. Wystarczy je porządnie przemyć wodą i umieścić po osuszeniu na swoim miejscu.


Istotnym elementem kosmetyki wewnątrz pojazdu są szyby. Specjalne środki pielęgnujące pomogą nam zmyć wszelkie smugi, ślady palców (przecież często przy zaparowanej szybie pod ręką brakuje nam jakiejkolwiek gąbki czy szmatki) poprawiając przy tym widoczność. W przypadku problemów z parującymi szybami warto wspomóc się pochłaniaczami wilgoci, które w postaci np. ładnej zawieszki sprawdzą się w swojej roli wyśmienicie.


Jeśli zadbaliśmy już o czystość szyb, odpowiednią wilgotność w pojeździe oraz suchość dywaników zabierzmy się za pielęgnację kokpitu.

Środków pielęgnujących jest cała masa. Pamiętajmy, aby zaopatrywać się w te, które nie powodują efektu blasku naszej deski rozdzielczej. Jest to o tyle niekomfortowe zjawisko, bo bezpośrednio wpływa na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Zastosowanie nieodpowiednich środków powoduje odbijanie się deski w przedniej szybie.


Jakie podstawowe czynności powinniśmy jeszcze wykonać, aby świadomie stwierdzić, że zadbaliśmy o nasz samochód po zimie?

Na pewno warto zainwestować w woskowanie pojazdu. Możemy zrobić to sami, jeśli mamy wystarczająco dużo sił, cierpliwości i miejsca do wykonania tych czynności. Możemy zlecić usługę specjalistom, którzy wykonają to w sposób profesjonalny, lecz usługa taka może kosztować znacznie więcej niż skompletowanie naszego zestawu polerskiego.
Czy to wszystko? Każdy z nas zna najlepiej stan techniczny użytkowanego auta. Wymienione czynności na pewno stanowią podstawę do pielęgnacji samochodu po zimie, poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

BESbswy
Strona wykonana kreatorem WEBatom.pl